Zaměstnanci a hlídači

Pokud se na místě pohybují lidé, je to samozřejmě problém. Většina hlídačů ale pracuje za minimální mzdu, a tak nemá zrovna velké nadšení pro svou náplň práce. Pokud hlídač pouze sedí ve své budce, nikdy nechodí na obchůzky a nemá ani kamerový systém, můžeš se dostat dovnitř, nadělat neplechu a docela v klidu se zase dostat ven – musíš jen přizpůsobit své metody tomu, abys byl tichý. Plusem pro tebe je, že hlídání je nudná věc, která po dlouhých hodinách člověku otupuje smysly. Hlídači, kteří mají v plánu zůstat vzhůru celou směnu, proto často sledují televizi, brouzdají po internetu nebo si čtou, což opět znatelně snižuje jejich efektivitu, i když jsou vybavení kamerovým systémem.

Problém obvykle nastane, pokud si nejsi vědom toho, že na místě někdo je, dokud se s ním nesetkáš. Při předběžných průzkumech vždy dávej pozor kdo se kde a kdy vyskytuje. Buď trpělivý. Cigaretový nedopalek nebo šelest ti může napovědět. Pokud si nejsi jistý a nejsi schopný hlídače přesně určit, můžeš ho nalákat třeba na rámus. Vždy si buď ale jistý, že víš kudy utíkat. Pokud používáš k nalákání svítilnu, nezapomeň zavřít oči, abys nepřišel o schopnost vidět ve tmě.

To, že se na tebou vyhlídnutém místě někdo pohybuje, ještě neznamená, že to musíš vzdát. Způsobů je několik: jejich pozornost můžeš dočasně upoutat jinam, to ale nenaskýtá zrovna moc času na práci. V některých případech můžeš vyzkoušet přístup „otravného zvířete“. Ten spočívá v tom, že po dobu několika dnů či týdnů spouštíš alarmy, děláš do plotu díry, ale dovnitř nevkročíš. Hlídače to po určité době dozajista přestane bavit a pak jednou v noci nečekaně zaútočíš.

Počítej ale s tím, že i přes důkladný průzkum můžeš na někoho znenadání narazit. Pokud někoho naneštěstí potkáš, prostě odtamtud vypadni. Nesnaž se ho provokovat nebo konfrontovat. Naprosto nejlepším způsobem je běžet jako o život. Rozumný člověk se zřejmě nebude honit za někým, koho potkal v noci s kladivem nebo páčidlem v ruce. Kdyby se za tebou přesto pustil, snaž se běžet skrčený a s rukou nataženou před sebe. Abys ztížil svému nepříteli pronásledování, můžeš mu posvítit do očí svítilnou se stroboskopickým efektem, kterým ho oslepíš. Jen nezapomeň sám zavřít oči. Ne vždy ale na něco takového máš čas. Pokud nemůžeš utéct, raději to vzdej, protože odpor by ti akorát u soudu přitížil.