Přístupová a úniková cesta

Neplánuj pouze to, jak se dostat na místo samotné – plánuj celou cestu od bodu, kdy opustíš svůj dům až do chvíle, kdy do něj opět vkročíš. Po cestě je nejlepší úplně se vyhnout takovým místům, která jsou snímané kamerami nebo jsou plošně osvětlené (kamery a světla bys měl zkontrolovat už při předběžném průzkumu). To může někdy znamenat, že půjdeš pěšky několik kilometrů nebo se budeš muset prostříhat několika ploty. Armádní příručky pro příslušníky speciálních jednotek uvádějí jednoduché pravidlo – snadná cesta znamená problém, proto nedbej pohodlnosti a raději si zajdi bezpečnější cestou.

Dovoluje-li to členění terénu, dávám přednost tomu mít odlišnou přístupovou a únikovou cestu – dává to smysl třeba proto, že i kdyby byla moje přístupová cesta, například díra v plotě, odhalena, neznamená to ještě můj konec a pořád můžu utéct. Dobrá přístupová cesta je důležitá obzvlášť tehdy, pohybují-li se okolo nějací lidé a ty bys ji chtěl přitom využít opakovaně. V takovém případě bys měl vymyslet způsob, který nepřiláká pozornost. Pro případ, že se něco pokazí, bys měl mít zajištěnou i alternativní únikovou trasu.

Pokud nepůjdeš na místo pěšky, ale budeš cestovat na kole, autem nebo na motorce, tvůj dopravní prostředek by měl vypadat co nejobyčejněji. Jakékoli zvláštnosti, neobvyklá barva, polepy, lehce zapamatovatelná SPZ jsou nežádoucí, protože přitahují pozornost a utkví snadno v paměti. Na autě by mělo být vše od blinkrů a pneumatik až po čelní sklo v perfektním stavu, aby fízlové neměli důvod auto zastavovat. 

Pokud máš parťáka, který ti dělá řidiče, vždy by tě měl vyhodit a vyzvednout někde úplně jinde, abyste nepřitahovali moc pozornosti. Někdy není žádoucí, abys bouchal dveřmi. Raději je proto jemně přivři tak, aby byly zavřené jen částečně. Řidič je může zavřít později na bezpečném místě.

Když tě řidič vyhodí, hned by měl místo opustit. Aby vyplnil čas čekání, je pravděpodobně nejlepší kroužit po hlavních ulicích nebo dálnicích. Můžete se ale rozhodnout, že řidič zaparkuje a zaparkuje. Ideální je parkovat mimo dosah kamer, což v dnešní době není snadné. Pokud se kamerám nedá vyhnout, je lepší parkovat na rušných místech poblíž restaurace nebo kina a jeho auto splynou s davem. Při používání auta byste se měli vyhnout brzkým ranním hodinám, kdy je dopravní ruch tak malý, že budete vyčnívat. Nejlepší čas pro operaci v městském prostředí je od setmění do půlnoci.

Pokud se spoléháš sám na sebe a své prostředky, zajisti, že tvé odstavené kolo nebo auto nejdou vidět. Na venkově se může vyplatit i investice do kamuflážní plachty, která je k sehnání v army shopech.

Jak se dostat přes překážky

Při cestě člověk narazí na spoustu překážek. Mám několik taktik, jak se přes ně dostat:

  • Ploty: Nepřelézej je, ale procházej skrze ně! Pokud máš pákové kleště, nezabere to o moc více času a snížíš riziko, že budeš spatřen. O plotech se dočteš ještě na další straně.
  • Zdi: Moc možností nemáš. Mou radou je, že pokud se přes ně můžeš dostat jen s pomocí vybavení (žebřík, lano…), raději se na ně jako na únikové cesty nespoléhej pro případ, že ti třeba někdo odstaví žebřík.
  • Silnice: Snaž se jim vyhýbat a překračuj je výhradně kolmo. Pokud jsou okolo cest živé ploty a zdi , pohybuj se za nimi, dokud se nedostaneš, kam potřebuješ.
  • Příkopy a řeky: Poskytují dobré krytí a dobře se v nich pohybuje, jsou-li vyschlé. Protože se lépe pracuje v suchu, nech si případné překračování řeky, je-li to nutné, až na cestu zpátky.
  • Brány: Pokud nejsou zamknuté, je to v cajku. Pokud zamknuté jsou, budeš k odstranění zámku potřebovat pákové kleště. Nikdy nenechávej přeštípnuté zámky a řetězy na očích, protože je to jasná známka toho, že je někdo uvnitř. Pokud je to možné, dej na místo svůj vlastní, stejně vypadající zámek. Na cestě zpátky se přes něj alespoň dostaneš bez problémů.
  • Otevřená prostranství: Nejsou bezpečná (co taky je, že?). Otevřeným prostorům se vyhýbej, obzvlášť okolo továren nebo kancelářských budov bývá hodně kamer.

Ploty

Jak už jsem řekl, ploty je lepší prostříhávat, než přelézat. Na jejich prostříhávání si nikdy nekupuj levné pákové kleště, protože tě vždy potopí, když to nejméně potřebuješ a v půlce cesty se prostě poserou.

Pokud ti záleží na tom, aby nikdo tvou díru nezmerčil, můžeš toto riziko minimalizovat tak, že přeštípneš jen spodní oka, abys mohl plot podlézt.  A abys její odhalení ještě oddálil, můžeš s sebou nosit několik kousků drátu, kterým plot znovu přichytíš, aby nevypadal podezřele.

Když prostříháváš plot, používej malé pákové kleště a štípej vertikální drát opakovaně pokaždé, když jde šikmo doleva, nebo doprava (ne oboje) – vznikne ti elegantní díra. Možná budeš muset přestřihnout ještě dolní nebo horní drát.

Dávej si pozor na bezpečnostní ploty, na které je napojený alarm. Může rozsvítit světla, spustit sirénu nebo „nedělat nic“ a přesto potichu informovat vzdálenou bezpečnostní agenturu. Takový plot můžeš odhalit tak, že na místo vstoupíš násilím a pak se v bezpečné vzdálenosti schováš a počkáš. Pokud do půl hodiny až hodiny nikdo nepřijde, měl by být plot v suchu. Na některých plotech jde alarm vidět na první pohled. Jakýkoli tlustší drát připojený k plotu a vedený kousek nad zemí (jako na obrázku A dole) může indikovat bezpečnostní systém, který detekuje jak narušení plotu, tak jeho přelezení. Pokud budeš trpělivý, mělo by se ti podařit najít i senzory, které jsou na plotě v pravidelných rozestupech rozmístěné (B, C, D).

Ploty