Viry a malware

Co to je?

Virus je program, který, pokud je uložený v počítači, replikuje sám sebe a šíří se dál. Často poškozuje nebo zasahuje do operačního systému a pracuje bez vědomí uživatele – například spouští programy nebo je mění.

Viry se na jiné počítače přenášejí prostřednictvím jakéhokoli infikovaného souboru, který si předaly například flashkou nebo přes internet.

Malware je zákeřný software navržený k tajnému infiltrování systému bez souhlasu uživatele. Často je dotěrný a zasahuje do operačního systému nebo napadá uživatelovo soukromí. Příkladem malwaru je spyware, adware, červi nebo trojští koně.

Proč se tím zabývat?

Viry a malware mohou narušit správné fungování počítače, poškodit nebo zničit soubory a vymazat celý disk. Krom toho, že mít zničený počítač je pěkná otrava, je ohrožena také tvá anonymita a bezpečnost.

Vše, co na počítači děláš, je ohrožené, pokud se do toho vměšují viry nebo malware, protože destabilizují systém a dělají si, co chtějí. Státní agentury bažící po informacích navíc dokážou vytvářet viry a malware na míru konkrétním uživatelům.

Jak na to?

Antivirové a antimalwarové programy dokážou snížit hrozbu virů a malware. Jejich bezpečnost nicméně odvisí od jejich kvality, uživatelského nastavení a aktualizacích. Do odkazů jsme dali několik freewarových programů, můžeš používat ale i kradené placené programy.

Důležité je, že antiviry a anti-malware pouze reagují na existující hrozby. Software se umí s virem vypořádat až poté, co je taková hrozba identifikována a program je aktualizovaný (proto se tak často aktualizují virové databáze). Pokud ale takový vir nebo malware už v počítači máš, může být pro tebe pozdě.

Firewall je další pomocník, který dokáže zabránit útokům malware, virů a celé řady jiných hrozeb. Zabraňuje totiž neautorizovaným vnějším zdrojům, aby přistupovaly do tvého počítače, pokud nesplňují určitá bezpečnostní kritéria. Podobně jako antiviry a anti-malware software je i síla firewallu závislá na uživatelském nastavení a pravidelných aktualizacích.

Některé obecné tipy k ochraně před viry:

 • Stahuj pouze takové soubory a otevírej pouze takové emailové přílohy, jejichž obsah znáš.
 • Měj svůj antivirus a firewall plně aktualizovaný.
 • Nastav programy na silné nebo nejsilnější zabezpečení.
 • Ujisti se, že tyto programy běží po celou dobu.
 • Každý týden počítač těmito programy skenuj.

Jinou možností je používat linuxový operační systém. Linux je ze své podstaty bezpečnější, protože většina virů a malware je navrhována pro Windows a Max a Linuxové bezpečnostní aktualizace jsou mnohem komplexnější, protože se jedná o open source. Zatímco editace firewallu v Linuxu může být pro většinu lidí těžký oříšek (včetně nás samotných), existují programy, jako je Firestarter, které celý proces zjednodušují. Linux také nabízí antivirový program KlamAV, který doporučujeme používat ke skenování všech souborů, které jsou posílány na počítače s Windows, protože Linux může windowsowské viry přenášet, aniž by sám byl infikován.

ODKAZY:

 • https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=51081 (Podrobněji
  o virech a Linuxu)
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_antivirus_software (seznam a srovnání antivirů seřazených podle kompatibility se systémem)
 • Freeware antiviry: AVG, Avira, Avast, Bitdefender, ClamXav, Panda
 • Placené antiviry: Eset NOD32, Kaspersky (považovaný spolu s NODem za nejlepší), Norton, rozšířené verze free antivirů
 • Firewally: Comodo (Windows, Android), Kaspersky (Windows, OSX), TinyWall (Windows), Norton Internet Security (Windows), Agnitum, Firestarter, ZoneAlarm