Bezpečné mazání

Co to je?

Když odstraňuješ nějaký soubor tak, že prostě vysypeš koš, tak tyto soubory ve skutečnosti smazány nejsou. Počítač pouze udělá to, že označí místo, které tyto soubory zabírají, jako „prázdné“ a dovolí tak novým souborům, aby se na toto místo v případě potřeby zapsaly. Soubor tím pádem zůstane nedotčený až do chvíle, kdy je přepsán jiným souborem (Podobná situace se děje i ve chvíli, kdy soubor vyjímáš [ctrl+x]. Když ho totiž vkládáš na nové místo, ve skutečnosti se původní soubor „smaže“ a na nové místo se vloží jeho kopie. Příkaz ctrl+x slouží zkrátka jen k tomu, abys nemusel dělat dva kroky a vyjímaný soubor mazat ručně.). Bezpečné mazání naopak zapisuje několikrát po sobě na místo originálního souboru náhodná data, takže ho opravdu odstraní.

Proč se tím zabývat?

Soubory, které jsi smazal běžnou cestou, na počítači zůstávají, i když je nevidíš. Pokud se jedná o nějaká citlivá data a tvůj počítač ti zabaví fízlové, může to být problém, protože jejich technici dokážou tato data obnovit. Někdy jsou dokonce schopni obnovit i taková data, která už byla přepsána. Aby soubory, která jsi smazal, nemohly být takto odhaleny, je nezbytné je mazat bezpečně.

Jak na to?

Bezpečné mazání se provádí pomocí speciálních programů a příkazů. Ty většinou umožňují mazat konkrétní položky, obsahy složek i volný diskový prostor.

Jak efektivní skartování souborů je, záleží na použitém algoritmu. Obecně se má za to, že čím více průchodů (přepsání) algoritmus provede, tím větší je šance, že zakryl všechny stopy. Čím více průchodů, tím déle však mazání trvá. Často se doporučuje používat algoritmus Gutmann, který má 35 průchodů. Jeho tvůrce ale sám říká, že byl navržený pro disky z 90. let, které fungovaly na jiném principu než dnešní disky. Proto je podle něj naprosto zbytečné používat 35průchodové mazání a údajně postačí několik přepsání náhodnými daty. Na základě toho doporučujeme místo algoritmu Gutmann používat algoritmus Schneider, který má 7 průchodů (nejdříve zapisuje jedničky, podruhé nuly a pak 5x náhodná data).

V Linuxu potřebuješ mít nainstalovaný například program Shred, který je součástí některých distribucí. Tento program pracuje pouze v terminálu, ale nejedná se o nic složitého. Jeho výhodou je, že můžeš sám určit, kolikrát se má daný soubor přemazat a jakým způsobem. Pro bezpečné smazání fotky umístěné například ve složce Obrázky stačí tento příkaz: shred -zvn 10 /home/uživatel/Obrázky/nazev_fotky.jpg (písmeno Z znamená, že se soubor na závěr přemaže nulami, V znamená, že uvidíš jak mazání probíhá a N 10 znamená, že se soubor přepíše desetkrát, číslo samozřejmě můžeš změnit). Existuje také program Secure-delete, u něj ale nemůžeš určit počet přepisů (defaultně maže 35x).

Ve Windowsu budeš potřebovat skartační program. Typicky jej nainstaluješ, v nastavení vybereš žádaný algoritmus mazání a následně již vybíráš, co přesně chceš smazat. Doporučujeme si takový program pořídit a nedjříve promazat volné místo. Pokud jsi totiž nikdy bezpečné mazání nepoužíval, máš na volném prostoru disku bezpochyby spoustu zbytků souborů, které na něm byly uloženy už dávno. Promazání volného místa tě jich zbaví. Volné místo na disku doporučujeme mazat každý týden. V kombinaci s bezpečným mazáním inkriminujících souborů bys měl zabránit bezpečnostním složkám, aby se k nějakému citlivým informacích dostali, pokud nepoužijí nějaký hodně drahý mikroskop, což je možné, ale zároveň vysoce nepravděpodobné.

ODKAZY