User agent

Co to je?

User Agent (uživatelský agent) je soubor informací, které webový prohlížeč odesílá navštíveným stránkám, aby se identifikoval. Stránky následně mohou upravit svůj obsah tak, aby odpovídal patřičnému prohlížeči a operačnímu systému. User Agent se skládá ze šesti částí: název aplikace, její verze, kompatibilita, název prohlížeče, jeho verzi, nainstalovaná rozšíření a operační systém. Všechny tyto data se odvíjejí od toho, co na svém počítači používáš (jestli máš Linux nebo Windows, Internet Explorer nebo Firefox, atd.)

Příkladem informace, která se na webu zobrazuje, může být:
Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0)

Proč se tím zabývat?

Zakrytí informací poskytovaných User Agentem je důležité, pokud si přeješ předcházet tomu, aby webové stránky sbíraly informace o tvém operačním systému a prohlížeči. Pokud se tyto informace dostanou do rukou vyšetřovatelů, mohou napomoci tomu, aby si vytipovali podezřelé. Pokud totiž tvůj User Agent odpovídá tomu, který byl zaznamenán při ilegálních aktivitách, můžeš s nimi být rázem spojován.

Jak na to?

K zjištění tvého User Agenta napiš do adresního řádku prohlížeče „about:“ (dvojtečka je nutná). Následují způsoby, jak tyto informace měnit. Vždycky se opakovanou kontorlou User Agenta přesvědč, že změny fungují.

Mozilla Firefox podporuje addon, který se jmenuje User Agent Switcher, který by měl automaticky měnit tato data za tebe. Tato možnost se řadí mezi ty jednoduché a pohodlné, vždycky si ale ověř, že na aktivity, se kterými nechceš být spojován, používáš jiný, byť falešný User Agent.

Další možností je addon Privoxy, které dovoluje měnit data User agenta. Když nastavíš Privoxy jako své lokální proxy, které vyfiltruje tvé připojení, můžeš zároveň změnit User agenta na cokoli, co budeš chtít.

Pokud chceš User Agenta změnit manuálně, napiš do adresového řádku: „about:config“. Poté klikni na libovolný řádek pravým tlačítkem a v menu, které se ti objeví, vyber Nový >> Řetězec (String). Objeví se ti další okno, do kterého napiš: „general.useragent.override“. Následně se objeví další okno, do kterého napíšeš hodnotu řetězce (tzn. data jako z příkladu výše). Napiš sem takový User Agent, který budeš chtít, aby tvůj prohlížeč používal. Seznam možných User Agentů najdeš online. Některé stránky se nemusí zobrazovat správně nebo vůbec, kvůli nesprávné kompatibilitě, kterou bude uvádět tvůj změněný User Agent. Proto je dobré vybrat takový, který odpovídá nejběžnějším prohlížečům a operačním systémům. Navíc tím zvýšíš míru své vlastní nenápadnosti.

ODKAZY: