Poskytovatel internetové připojení (ISP, provider)

Co to je?

Poskytovatel internetového připojení (Internet service provider) je společnost, která zajišťuje přístup k internetu. Obstarává to, k čemu se připojuješ, když se přihlašuješ na mail a prohlížíš si stránky. Příkladem je kabelový modem, dial-up, DSL nebo wifi. Nejdůležitější je vědět něco o wifi, protože je to nejjednodušší rozhraní, pomocí kterého dosahovat anonymizace. Wifi je buď otevřená, nebo uzavřená a buď veřejná nebo zašifrovaná vyžadující k přístupu heslo. Příkladem otevřené sítě jsou veřejná místa jako kavárny, knihovny nebo nezabezpečené domácí sítě. Příkladem uzavřené sítě je domácí nebo pracovní síť používající nějakou formu šifrování.

Proč se tím zabývat?

Když někdo zkoumá internetovou aktivitu, je jeho cílem dopídit se umístění tvého internetového připojení. Pokud to, co jsi dělal, se dá vysledovat zpátky k poskytovali, pak je snaha o anonymitu ohrožena, jestliže jsi to dělal na internetu doma. Bez ohledu na to, kolik úsilí věnuješ svému skrytí, tvé informace stále mohou být zachyceny na úrovni poskytovatele nebo mohou být vysledovány k tvému připojení. Pokud se stane, že je tvá anonymizace z jakéhokoli důvodu oslabená, mohou si přijít až pro tebe, používal-li jsi připojení, které je tvoje nebo někoho, kdo je s tebou spojený.

Jak na to?

Na tomto místě je příhodné hackerské moudro „nehackuj na svém vlastním připojení“. Pokud by ses připojoval k internetu, které není spojené s tebou ani s nikým z tvých známých, tak i kdyby tvé další pokusy o anonymizaci selhaly, bezpečnostní složky dojdou do mrtvého bodu (například internetová kavárna). Takže v krátkosti: NA SVÉM DOMÁCÍM PŘIPOJENÍ NEDĚLEJ NIC, CO NECHCEŠ, ABY FÍZLI VĚDĚLI.

Nejsnazším způsobem, jak anonymizovat své připojení, je používat veřejné wifi v kavárnách a knihovnách. Většinou jsou otevřené a snadno přístupné. Pokud to okolnosti vyžadují, vyber si místo, které není pod dohledem kamer. Když se k něčemu připojuješ na veřejnosti, zužitkuješ také metody šifrování (viz šifrování připojení ZDE), protože na takové wifi může kdokoli se správným softwarem získat tvé přístupové údaje nebo monitorovat tvou aktivitu. Důležité také je změnit si MAC adresu (viz MAC adresa ZDE), abys předešel tomu, že budou tvé hardwarové informace zalogovány v routeru. 

Jinou možností je dostat se na cizí domácí síť. I když je to nelegální, pokud správně anonymizuješ svůj hardware, je nepravděpodobné, že by tě chytili. Abys volnou wifi našel, můžeš třeba jezdit městem sem a tam a zkoušet to (této metodě se říká wardriving).

Další možností je použít software k prolomení zabezpečené wifi. Může to být snadné, záleží na typu připojení a použitém heslu. Některé programy monitorují wifi připojení dokud nemají dostatek informací k tomu, aby šifrování prolomily, jiné zase používají databáze slov a pokoušejí se heslo tipnout. I když to vyžaduje o něco více technických znalostí, mohou vyhledání wifi hodně usnadnit.

Volné wifi raději hledej dál od svého domu. Můžeš použít také wifi anténu, která zvětšuje dosah síťové karty, takže se můžeš připojovat k internetu i skrze vzdálenější místa, na která bys bez antény nedosáhl. Anténa se dá buď koupit nebo vyrobit z několika speciálních kabelů a věcí, které má člověk běžně doma.

Pokud se k internetu připojuješ prostřednictvím poskytovatele, který s tebou není spojený (nemáš s ním smlouvu, není to internet u tvé sestry ani kamaráda…), postavil jsi mezi sebe a bezpečnostní složky silnou zeď. Pokud také správně změníš sofwarové informace a s použitím anonymizérů skryješ svou aktivitu, je nepravděpodobné, že by se činnost dala vysledovat až k tobě, pokud zrovna neběží nějaké velké vyšetřování a fízlové tě nesledují.

ODKAZY: