Otisky

Otisky prstů

Otisky prstů jsou v klasických detektivkách hlavním důkazním materiálem. Je to proto, že jsou nesmírně přesné a v kombinaci s pokročilými technologiemi a přístupem k obrovským databázím dávají fízlům značnou moc. Proto by ses měl vyvarovat tomu dotýkat se jakýchkoli předmětů, aniž bys měl chráněné ruce.

Všechny své nástroje musíš před úderem zbavit jakýchkoli náhodných otisků, nejlépe je očisti lihem. Zaměř se i na takové části, jako je sklíčko svítilny, žárovka nebo baterie. Jakmile to uděláš, už se jich nesmíš dotknout jinak než s rukavicemi. Já si rukavice nasazuji zpravidla ve chvíli, kdy na místo vcházím a sundávám si je, když odcházím. Když jsi na místě, za žádných okolností si už rukavice nesundávej. Rukavice by proto měly být pohodlné, aby se ti v nich dobře pracovalo a mohl jsi je nosit dlouho.

Pokud pracuješ přes den a vypadalo by podezřele nosit rukavice, můžeš se vyhnout zanechání otisků tak, že přetřeš bříška prstů průhledným lakem na nehty. V takovém případě měj při sobě pro jistotu i odlakovač.

Otisky bot

Pamatuj, že tvé boty zanechávají otisky, které říkají víc než jen to, jakou máš velikost nohy. Dají se z nich vyčíst tvé fyzické proporce, jako je váha, výška nebo styl chůze. Nebezpečné nejsou jen očividné a na první pohled viditelné stopy v blátě, ale i latentní otisky, které se snímají podobně jako otisky prstů. Respektive většina bot je nějak pogumovaná a hlavně na hladkých površích, jako je linoleum, dlaždice, parkety apod. zanechává otisk, který se při malém množství vlhkosti může chovat podobně jako otisk prstu. Takové latentní otisky je ale snadné poničit a nevím, jak často se používají jako důkaz.

Levné boty, které hned po útoku můžeš zahodit, jsou ideální. Taky si můžeš koupit pár bot o několik čísel větší, než běžně nosíš, a prázdné místo vyplnit ponožkama. Zmateš tak trochu nepřítele. Dražší boty, které je ti líto vyhodit, můžeš překrýt velkýma ponožkama. Pro jistotu měj s sebou náhradní pár pro případ, že bys jedny prošoupal – to hrozí hlavně v náročném, kamenitém terénu. Pamatuj ale, že by tě nikdy takové opatření neměly omezovat v pohybu!