LiveSystem

Co to je?

LiveSystem je přenosný operační systém, který se může bootovat z CD (LiveCD) nebo flash disku (LiveUSB). LiveUSB na rozdíl od CD umožňuje v některých verzích distribuce operačního systému ukládat data, která byla během spuštění uložena. Podstata těchto systémů je, že využívají pouze RAM paměť daného počítače.

Proč se tím zabývat?

LiveSystémy zvyšují bezpečnost a anonymitu. Tím, že využívají RAM počítače, zabraňují, aby na počítači zůstaly po jejich aktivitě stopy. A protože nepotřebují harddisk počítače, neumožňují instalovat nejrůznější zákeřné sledovací programy.

LiveSystem je vhodný hlavně, když používáš veřejně přístupný počítač nebo jakýkoli jiný, který nespravuješ ty sám. Takové počítače mohou obsahovat zmíněné keyloggery, viry a jiné programy, které ohrožují tvoji bezpečnost. Protože LiveSystem nezanechává na počítači žádné stopy o své činnosti, zabraňuje, aby v počítači po tobě zbyly logy a snippety. Některé LiveSystemy jsou specificky navrženy tak, aby poskytovaly anonymitu a bezpečnost a zároveň obsahovaly služby, jako je TOR prohlížeč, anonymní a šifrovaný mail a komunikátor, virtuální klávesnice a software k hackování bezdrátových sítí.

Jak na to?

Vytvoření LiveSystemu záleží na tom, jakou službu si vybereš. Nejčastěji to znamená stáhnout LiveSystem z internetu a nainstalovat ho na flash disk nebo vypálit na CD. Užitečné rady najdeš v odkazech.

Když vybíráš operační systém, poohlížej se po následujících věcech:

  • Šifrovací program (abys mohl přistupovat k šifrovaným souborům, aniž bys zanechával na harddisku stopy).
  • Anonymizační programy, jako jsou TOR, MAC changer a další.
  • Emailový klient, který podporuje šifrování.
  • Virtuální klávesnici

Obecně je moudré vyžívat LiveSystem, když:

  • Přistupuješ k šifrovaným datům (tím zabráníš logování názvů šifrovaných souborů, jejich obsahu atp. Zároveň tím můžeš obejít další bezpečnostní hrozby, jako je Keylogger).
  • Pracuješ s citlivými daty (stejný důvod jako výše).
  • Používáš cizí počítač (tyto počítače nemusí být dostatečně zabezpečené nebo již obsahují nebezpečný software).
  • Provádíš citlivý průzkum (opět zamezuješ zaznamenávání tvé aktivity. Společně s anonymizačními programy ti LiveSystem pomůže skrýt tvou přítomnost na internetu).

ODKAZY: