Linux

Proč se jím zabývat?

Linux je v zásadě mnohem bezpečnější než Windows už ve svém základním nastavení. Je to jednoduše proto, že je to open source, to znamená, že jeho kód je volně přístupný. Na rozdíl od něj je Windows patentovaný operační systém a jeho úpravy a aktualizace vydávají pouze vývojáři Microsoftu. Linux, tím že je open source, může být udržován takřka kýmkoliv. To znamená, že jakékoliv bezpečnostní trhliny jsou opraveny mnohem rychleji a systém je proto bezpečnější. Windows a Mac jsou navíc mnohem častějšími terči útoků. V praxi to znamená, že je Linux imunní vůči většině virů a dalšímu nebezpečnému softwaru.

Linux dále nabízí širokou nabídku svobodných programů, které poskytují velkou pomoc při zajišťování soukromí a anonymity. Jak bylo naznačeno výše, některé bezpečnostní úkony jsou na Linuxu snazší.

Podoba Linuxu se liší podle distribuce (Ubuntu, Fedora, OpenUse, Redhat, Knoppix, Debian). Každá distribuce se liší podle vnitřního jádra. Pro běžného koncového uživatele bude klíčový rozdíl ve vzhledu uživatelského rozhraní a v obtížnosti ovládání. Například současné verze Ubuntu jsou vizuálně přehledné a uživatelsky nenáročné jako Windows.

jaké má nevýhody?

Hlavní nevýhodou Linuxu může být nekompatibilita. Některé programy jednoduše v Linuxu nefungují. Existuje však několik řešení. Prvním je program Wine, který umí pracovat se soubory určenými pro Windows. Není to ale zcela elegantní a stoprocentně funkční metoda zejména u náročnějších programů. Druhá možnost, Linux nabízí programy podobné těm, které jsou dostupné pouze pro Windows nebo Mac. Například GIMP je svobodným ekvivalentem Photoshopu apod. Nevýhodou samozřejmě je, že tyto programy nejsou vždy tak uživatelsky přívětivé nebo obsáhlé svými funkcemi jako jejich protějšky od Adobe. Třetí možností je použití LiveSystemu s Windows, který bude používat pouze RAM tvého počítače, zatímco na běžnou činnost budeš používat Linux.

Závěr

Linux je cesta k větší bezpečnosti a anonymitě. Mnohé bezpečnostní opatření jsou velice snadné oproti Windows a nabízejí v základu více bezpečnosti. Nevýhodou je určitá odlišnost od Windows, což platí zejména pro začínající uživatele, a některé omezené funkce.