Když tě fyzicky sledují fízlové

Obzvlášť v rušném městě není snadné všimnout si, že se za tebou už dobrou hodinu někdo táhne. Pokud chceš mít jistotu, vydej se do méně rušných částí města, kde máš lépe pod kontrolou lidi ve svém okolí. Všímej si kohokoli podezřelého a snaž se zapamatovat nějaký jeho specifický znak. Barva trička není nejlepší orientační prvek, protože ho mohou měnit. Lepší jsou kalhoty, boty, někdy batoh nebo specifický účes… Pak se můžeš začít proplétat všemožnými uličkami sem a tam a všímat si, jestli na nějakou tvář náhodou nenarazíš víckrát než je zdrávo.

Aby sis své podezření potvrdil, dělej nesmyslné věci. Obejdi blok několikrát po sobě. Přecházej křižovatku přes tři zebry. Jdi nějakou dobu na levé straně ulice, pak přejdi na pravou a po čase se zase vrať zpátky. Čekej na zastávce, nech si ujet několik autobusů, hraj, že na někoho čekáš a pak prostě odejdi. Nastup do tramvaje, popojeď jednu zastávku, vystup a zase se vrať zpátky. Nebo nastup na jinou tramvaj jedoucí opačným směrem. Pokud máš dojem, že je těsně za tebou, prudce se otoč, jdi zpátky a sleduj reakce. Fantazii se meze nekladou.

Většinou ale fízlové chodí v partách, a pokud si všimnout, že o nich víš, pohotově se vystřídají. Navíc mají auta, proto se můžou přesouvat rychle a relativně nepozorovaně. Ani oni ale nemají neomezené zdroje, takže máš-li dost času a jsi obezřetný, můžeš na ně vyzrát.

Neočekávej, že ti budou dýchat na krk a upřeně tě pozorovat. Mnohem pravděpodobnější je, že si budou udržovat značný odstup a někdy si tě nechají i zmizet z dohledu. Často se snaží vypadat nenápadně, proto si hrajou s telefonem nebo dělají, že někomu volají.

Pokud se přesouváš po městě v MHD, snaž se sedět úplně vzadu, abys měl přehled. Pro jistotu. Pravděpodobnější ale je, že si povezou zadky v autě a pověsí se na vůz, kterou cestuješ.

Některé manuály upozorňovaly na to, že i nevinně vypadající prázdné auta zaparkované na ulici před domem nemusí být tak úplně nevinné, protože v nich může být nastražená kamera, která tě snímá, kdykoli odcházíš nebo přicházíš včetně všech dalších lidí, kteří tě navštěvují. Opatřením proti takto nastraženým autům je být si vědom toho, jaké auta patří do tvé ulice. Zatímco na předměstích Ameriky to možná funguje, v našich podmínkách je takřka nemožné mít dokonalý přehled o tom, které auto je čí. I tak by sis měl všímat čehokoli podezřelého a nového. Můžeš si psát poznámky o autech, které se před tvým domem opakují, nebo si je můžeš dennodenně fotografovat a pak fotografie srovnávat. Na SPZ se nespoléhej, protože je fízlové mohou snadno měnit a navíc se podle nich neorientuje zrovna snadno. Pokud na něco nezvyklého natrefíš, všímej si veškeré aktivity, která se kolem auta odehraje.

Základem tedy je být vnímavý ke svému okolí.