Jak vyřadit z provozu vozidla všeho druhu

Obecné možnosti sabotáže

 • Obecně se tvrdí, že nejlepší a nejefektivnější způsob k zničení těžké techniky, je dostat do mazacího systému abrazivní materiál. To znamená nasypat do olejové nálevky třeba pomocí trychtýře písek nebo brusný prach. Nejlépe se to dá udělat následovně: Odšroubovat uzávěr a vyndat měrku. Nasypat písek nebo prach. Pomocí oleje ve spreji spláchnout zbytky písku dolů, aby nebyly na první pohled vidět. Strčit měrku zpátky, vytáhnout ji a ještě jednou zkontrolovat, jestli na ni neulpívá žádný písek. Někteří dělníci totiž před započetím práce kontrolují hladinu oleje. Nakonec nasadit uzávěr zpátky a je to. Aby byla práce dokonána, musí se ještě stroj rozeběhnout, aby se měl šanci zadřít. Tvá sabotáž proto nesmí být objevena dřív, než dělník nastartuje motor.

 • Jiný údajně podobně efektivní způsob je nasypat cukr nebo nalít sirup do palivové nádrže. Poté, co se motor rozběhne, cukr se rozpustí a dostane se přes potrubí do motoru, začne karamelizovat a měnit se na tuhou hmotu. Až motor zase zchladne, cukr by měl zatuhnout natolik, že už se motor vůbec nerozběhne. Staré příručky tvrdí, že okolo pěti kilogramů moučkového cukru nasypaného do průměrné dieselové nádrže zalepí hlavy válců do několika hodin. Jeden kilogram údajně působí na 30-50 litrů paliva. Tato metoda ale ve skutečnosti nefunguje! Cukr se totiž v automobilovém palivu nerozpouští, proto ani nekaramelizuje a neničí motor. Místo toho zůstane cukr neporušený a dříve než se dostane do motoru (kde by mohl udělat podobnou škodu jako písek, protože je abrazivní), zachytí ho filtr. Menší množství cukru tím pádem zastaví auto jen tak, že zacpe jeho palivový filtr, který pak stačí několikrát vyměnit. Každopádně větší množství cukru teoreticky může možná auto zacpat natolik, že bude lepší vyměnit celou nádrž.
 • Nalij do palivové nádrže vodu. Benzín má menší hustotu než voda, proto plave nahoře a voda zůstává dole. Když se pak motor rozběhne, palivové čerpadlo naplní potrubí vodou, což může auto dost rozhodit.
 • Zalep zámky a startování sekundovým lepidlem, silikonovým těsněním nebo něčím podobným.
 • Nalij vodu nebo slanou vodu do palivové nádrže (slaná voda je účinnější, protože dál rozežírá kov).
 • Nalij vodu do olejové vany. Množství záleží na velikosti motoru, ovšem čím víc, tím líp. Voda sice „jen“ rozředí olej, ten ale bude hůř fungovat jako mazadlo.
 • Prořezej boční stěny pneumatik, ty se špatně záplatují. Na některých pneumatikách ale může být snazší odstranit ventilky. Buď však opatrný: pneumatiky těžkých strojů bývají naplněny vodou pod tlakem, proto může být jejich poškození nebezpečné.
 • Znič palivovou nebo vodní pumpu, víka ventilů, karburátor nebo cokoli jiného krom baterie (pro tvou bezpečnost) a brzd (pro bezpečnost někoho řidiče).
 • Nalij benzín nebo jiné palivo do olejové nádrže. Olej ztratí svoje schopnosti.
 • Chlorid železitý a jiné leptavé sloučeniny používané v elektronice mají značnou schopnost rozrušovat měď. Pokud jsou přidány do vody topného tělesa, do několika dnů ho rozežerou na kousky.
 • Nastříkej do výfuku montážní pěnu nebo natlač do výfuku syrovou bramboru. Abys ji dostal co nejhlouběji, pomož si tyčí. Jakmile řidič nastartuje, motor se zadusí a vypne.

Motor a palivový systém

Palivová nádrž je na většině aut v zadní části pod kufrem. Pod podvozkem k němu vede kovová trubka, která je napojená na palivové čerpadlo. Narušení tohoto systému připraví motor o palivo.

Znát tyto části se hodí hlavně tehdy, když chceš auto podpálit. K podpálení totiž můžeš použít přímo palivo, které se nachází v autě. Můžeš ho vysát z nádrže pomocí hadičky, bezpečnější ale je přeřezat přívod paliva nebo prorazit nádrž, než se snažit odstranit uzávěr nádrže, který je pod alarmem. Ležet pod podvozkem ale i tak není zrovna bezpečné, proto je vhodnější podpalovat auto zvenčí pomocí přinesené zápalné směsi.

K motorům je těžké se dostat, protože jsou uzamčené pod kapotou nebo, v případě náklaďáků, je třeba vyvěsit celou kabinu. Možnosti jsou proto omezené. Je možné vypustit olej odstraněním uzávěru olejové vany, ale škoda se objeví až ve chvíli, kdy se nastartuje motor. Vypuštěný olej může obzvlášť v případě náklaďáků navíc způsobit značné znečištění.

Pokud je možné dostat se pod kapotu, nejdříve bys měl jít po zážehových svíčkách nebo, jde-li o dieselové motory, po vstřikovacím ventilu. Pokud chceš udělat opravdu dobrou práci, najdi plnicí hrdlo oleje nebo měřící tyčku a pokus se skrz něj dostat nějaký abrazivní materiál do motoru. Brusný prach je nejlepší (protože je tvrdý), ale může ho dobře nahradit i písek. 

Brzdy a hydraulický systém

Nikdy bys neměl přeřezávat brzdný systém na autech nebo dodávkách. Brzdná kapalina totiž vyteče a auto není možné zastavit. Vzduchové brzdy na velkých náklaďácích naopak přeřezat můžeš. Je to proto, že pracují díky tlaku vzduchu a pokud jsou přeřezány, znamená to, že v systému není žádný tlak a kola jsou permanentně zabrzděná.

Hydraulický systém je docela nebezpečný – stroj se totiž může pohnout nebo zřítit. Hydraulická kapalina opět není k životnímu prostředí zrovna přívětivá. Vybrat, jakou trubku či hadici přeřezat, je otázkou tvé vybavenosti. Pokud máš dobré pákové kleště, pak by ti hadice do 1,3 centimetru neměly dělat žádný problém. V případě větších trubek bys měl zvážit, že je spíše navrtáš malým (2 mm) vrtákem. Pokud jsou části přístupné, je efektivnější jít po rozdělovačích a ventilech – jsou dražší a trvá déle je nahradit.

Elektrický systém

Pokud je vozidlo vypnuté, pak by kromě vedení z baterie do elektromagnetu, osvětlení a zabezpečení neměla dráty procházet žádná elektřina. Tím pádem krom kabelů akumulátoru způsobí poškození dalších kabelů minimální škodu, protože nastalý zkrat detekují pojistky a obvod přeruší.

Poznat konkrétní části elektrického systému může být náročné, kromě jednoduchých částí, jako jsou distributor cap/plug leads (rozvaděč/zásuvky a kabelů akumulátoru). Často je nejsnadnější prostě přestřihnout rychle všechno. Lepší je přestříhávat dráty ne na jednom místě, ale vystřihnout z nich nějakou třeba deseticentimetrovou část. Potom je bude nutné nahradit a ne jen spojit dohromady.