Automobily, náklaďáky a jejich konstrukční řešení

Vypořádat se s auty, náklaďáky a vším na kolečkách, co má motor, představuje specifický cíl. Obecně se důležité části takových strojů ukrývají za pevnými ocelovými uzávěry, víky a zámky, proto je těžké se k nim dostat. Ovládací systém je obvykle uvnitř kabiny za uzamčenými dveřmi a tvrdým sklem. A co je nejdůležitější, protože jsou to drahé hračky, mnohem spíše budou pod alarmem. Jejich sabotáž se tak stává o to těžší.

Automobily a dodávky je docela snadné nějakým způsobem imobilizovat, ale už není tak snadné je opravdu zásadně poničit až zničit. Vozidla dnes mají nejen pohybové a vibrační detektory, ale alarm hlídá i kapotu a víko palivové nádrže. Vydat se na lov aut tak vyžaduje nemálo přemýšlení a přípravy. 

Velká nákladní auta jsou jiný oříšek. K jejich zranitelným částem je snazší se dostat – to se týká hlavně nádrže, elektrických obvodů a hnacího systému, ke kterému se dá dostat zespodu. Na rozdíl od automobilů, kde přeřezání brzd znamená, že auto nemůže zastavit, mají náklaďáky většinou systém vzduchových brzd – tzn. pokud v nich vzduch není, není vůbec možné odbrzdit – to z nich dělá jednoznačný cíl.

Vždy o situaci přemýšlej komplexněji – jaké jsou na vozidle přístupné části? Jaká možnost je efektivnější? Není lepší napadnou něco jiného poblíž?

Dobré je zvážit, jaké části jsou přístupné. Pokud můžeš nasypat písek do olejové vany bez ohledu na cokoli jiného, můžeš považovat svou práci za dokončenou. Pokud si chceš být opravdu jistý, můžeš se podívat i na jiné části vozidla. Hydraulický systém je jasnou volbou v případě bagrů a elektrický/vzduchový systém zase v případě náklaďáků. I v případě aut, pokud jsi dostatečně jemný, by ses měl být schopný dostat pod něj a zničit přívod paliva nebo se protáhnout zespodu do prostoru motoru a přestřihnout několik drátů.

Pokud by sis měl vybrat mezi autem a vedle stojícím náklaďákem, je asi jasné, co čeho půjdeš – náklaďák má více přístupnějších částí. Podobně – pokud máš uzavřené parkoviště plné aut pod dohledem kamer a alarmu, které je obehnáno plotem a bránou se silným zámkem, můžeš „jen“ zalepit zámek. Ať už použiješ jakoukoli taktiku, měl bys vždy přemýšlet nad tím, na jakém systému vozidlo funguje a jak bude nejefektivnější jej poškodit.