Anonymita a bezpečnost: Úvod

Žijeme v panoptikonu – i když na nás na všechny stát nemůže v jednom okamžiku upírat svůj zrak, nemůžeme si být nikdy jisti, že se zrovna nedívá. Tato psychická všudypřítomnost podpořená hmatatelnými důkazy o sledovacím aparátu bezpečnostních složek je paralyzující. Hrozba zadržení, soudního procesu a cely nám poutá ruce.

Je nemožné dosáhnout spolehlivé bezpečnosti nebo úplné anonymity. Struktura tohoto světa zabraňuje, aby náš pohyb byl neviditelný a naše akce bez rizika. I když se nemůžeme zneviditelnit, můžeme se některým očím vyhnout, když je to potřeba.

Smysl tohoto průvodce je poskytnou základní informace o následujícím: specifických způsobech, jak můžeš být digitálně identifikován a jak anonymizovat svůj přítomnost na internetu; jak zabezpečit počítač a skrýt svá data před chtěnýma očima; jak kontrolovat a zbavovat se záznamů, které o tobě počítač uchovává; jak ochránit počítač před viry a sledovacími programy; jak bezpečněji používat email; a další témata s tímto spojená.

Přiznáváme se, že nejsme experti. Je možné, že jsme něco nepochopili nebo nevysvětlili správně, proto ke každému tématu, programu nebo aktivitě přidáváme také doplňující seznam zdrojů pro další vzdělávání.