Smrduté bomby

Snad jen s výjimkou těch nejotrlejších nedělá pohled na hromádku exkrementů nikomu dobře. Není asi dostupnější a efektivnější metody, jak někomu zkazit den. Dá se říct, že pokud se vše povede, tak je možné udělat za málo peněz hodně muziky. Podívejme se na smradlavé bomby zblízka. Dají se použít jak za bílého dne, pokud je sabotér pronese na nějaké setkání či konferenci, nebo v noci, když sabotér zapáchající látku aplikuje skrz ventilaci do kanceláří.

Látky, které opravdu výrazně zapáchají, jsou:

  • Sirouhlík (Carbon disulfide)
  • Sirovodík (Hydrogen sulfide) – jako zkažená vejce
  • Skatol (Skatole) – jako fekálie
  • Etylamin (Ethyl amine) – jako ryby
  • Kyselina propionová (Proprionic acid) – jako pot
  • Kyselina máselná – jako zvratky

Kyselina máselná patří mezi neuvěřitelně efektivní látky. Je to slabá kyselina (není nebezpečná) s neuvěřitelně silným zápachem, který připomíná zvratky. Není ji potřeba mnoho – dvě kapky dokážou naplnit svou vůní celou místnost. Třicet mililitrů provoní celou budovu. Její zápach se těžko odstraňuje, na místě se drží i týdny.

Díky její síle může být její transport na místo problematický. Je možné použít kapátko, já ale používám injekční stříkačku. Kyselinu můžu díky ní dostat i na jinak těžko přístupná místa (skrze gumové těsnění okolo okna auta, pod dveřmi kanceláře apod.). Smrdutou látku si navíc můžeš držet od těla, což se hodí nejen proto, že by tě zápach inkriminoval, ale taky by mohl nemile zasáhnout do tvého společenského života. Nejlepším řešením politého oblečení je zničit ho.

Kyselinu máselnou by u nás neměl být problém sehnat. Není to kontrolovaná látka, proto o ní policie neuchovává záznamy. Běžně ji skladují chemické a některé vysokoškolské laboratoře a prodávají se například v prodejnách s rybářskými potřebami, protože se používá jako návnada.

Zahraniční návody doporučují také butylmerkaptan. Přidává se do zemního plynu, který sám o sobě nijak nezapáchá, aby bylo možné zjistit jeho úniky. Co je zásadní – ve vyšších koncentracích silně připomíná skunka. Butylmerkaptan není nijak škodlivý, ale brzy vyvane. Problém je, že u nás se, pokud vím, nedá legálně sehnat. Držel bych se proto kyseliny máselné.

Některé prodejny s potřebami pro zvířata nebo lovce nabízejí zvířecí pachy, které se používají k výcviku loveckých psů. Sehnat se dá také sprej s vůní skunka, který používají lovci, aby zakryli po sobě v terénu stopy. Něco podobného se dá získat i v obchodech s potřebami pro kouzelníky nebo v prodejnách s vtipnými potřebami.