Skripty

Co to je?

Skripty jsou atributy stránek, které dovolují určitým prvkům stránek fungovat a plnit své úkoly. Video, audio nebo dokonce základní prvky některých stránek vyžadují skripty.

Proč se tím zabývat?

Zatímco řada skriptů ti dovoluje dívat se na obsah stránek, ne všechny jsou tak prospěšné. Některé skripty se používají k reklamním účelům, k trackování tvého chování nebo k přístupu do tvého počítače, což je závažné ohrožení tvé bezpečnosti a anonymity.

Jak na to?

Hlavní problém je, že pokud některé skripty zakážeš, může to výrazně omezit schopnosti tvého prohlížeče. Obsah, ke kterému se chceš dostat, totiž bez některých skriptů vůbec nepůjde spustit (například videa na youtube, přihlašování do mailu…). Nicméně existují způsoby, které umožňují, abys povolil jen některé skripty.

První možností je manuálně skripty zakázat. Ty se tím pádem nebudou vůbec moci spouštět.

  • K zablokování JavaScriptu ve Firefoxi: Nástroje >> Nastavení >> Obsah >> odtrhni „Povolit JavaScript“.
  • K zablokování dalších skriptů ve Firefoxu: Nástroje >> Addons >> V záložkách Pluginy a Rozšíření vypnout Javu, JavaScript, Flash, Silverlight.

Existují také addony, které ti umožňují konkrétní skripty povolat, nebo zakazovat. Ghostery addon pro Firefox ti ukáže seznam skriptů, které na stránce běží, a dovolí ti vybrat, které z nich zablokovat. To však automaticky neznamená, že skriptům zabrání, aby běžely, což může být problém, pokud už tyto nechtěné skripty nemáš zablokované z dřívějška.

NoScript je jiný cenný addon pro Firefox. Defaultně blokuje veškerý aktivní obsah včetně Flash, Silverlight, JavaScriptu a Javy. Můžeš pomocí něj povolit určité skripty dočasně nebo permanentně a také přidat skripty na seznam vždy blokovaných. Pokud je NoScript používaný správně, znatelně snižuje riziko zneužití zákeřnými skripty. Pokud je zablokováno něco, co chceš vidět, tak to naneštěstí vyžaduje několik kliknutí navíc a omezuje to tím pádem plynulost prohlížení. To se však zdá jako malá cena za výhody, které to přináší.

AdBlock, addon blokující reklamy (bannery, spoty ve videích apod.), je podobně užitečný Pokud mu dovolíš blokovat „basic list“, většina reklama bude od tohoto okamžiku blokována, nebude se načítat a neuvidíš ji.

Jedny z hlavních trackerů a analyzátorů chování uživatelů pohází od Googlu a Facebooku. Obrovské množství stránek používá některé jejich skripty (například tlačítka „To se mi líbí“, „Google plus“, facebookové komentáře…). Pokud na takové stránky vstoupíš a tyto skripty se načtou, Google a Facebook budou vědět, že jsi na těchto stránkách byl. Záznam si o tom navíc uchovávají na dobu neurčitou, proto je vhodné se těmto trackerům úplně vyhnout. Ochrání tě před nimi jak už zmíněné nástroje, tak třeba addon s názvem GoogleSharing. Ten filtruje tvé požadavky na většinu Google služeb skrze proxy a anonymizuje tak výsledky a brání Google, aby trackoval tvé online chování anonymizací tvé IP, HTTP hlaviček a User Agenta. Služba neuchovává žádné logy, šifruje komunikaci a byla vyvinutí anarchisty. (Poznámka: Tohle ti poskytna pouze základní anonymitu, proto je nejlepší pro každodenní brouzdání po internetu – pokud dělat něco nebezpečného, používej jedině TOR!). Můžeš také používat Scroogle, stránku, která dovoluje anonymizovat Google vyhledávání.