Referer

Co to je?

Referer, nazývaná také jako referring page, je URL adresa stránky, ze které návštěvník na stránku přišel. Pokud klikneš na nějaký odkaz, stránka, na kterou se dostaneš, bude vědět, z jaké stránky ses na ni dostat. Referer je totiž část http požadavku, který prohlížeč posílá serveru.

Proč se tím zabývat?

Referer může stránce poskytnout informace o tvé aktivitě, protože dokáže říct, na jaké stránce jsi byl, když jsi na link klikal. Tato informace může být následně spjata s tvou IP k získání dalších informací o tvém prohlížení.

Jak na to?

Existuje několik programů nebo addonů, které pomáhají kontrolovat referery. Ve Firefoxu se jeden takový addon nazývá RefControl. Ten dovoluje nastavit, jakého referera stránka uvidí. Každé stránce můžeš přiřadit specifického referera nebo můžeš zvolit jedno nastavení pro všechny stránky. RefControl umí odesílat žádného referera, poslat jako referera stránku, na kterou přistupuješ a umí vytvořit specifického referera, který bude, jaký určíš. Doporučujeme ti změnit referera na kořenovou stránku nebo ho úplně zakázat.

Jinou možností je používat Privoxy, který je často zabalen spolu s TORem. V Privoxy můžeš měnit řadu aspektů tvého prohlížení. Tak jako RefControl i Privoxy umí skrýt referer, nastavit ho na kořenovou stránku nebo změnit na libovolnou možnost.