Počítač bez dozoru

Proč?

Při jakékoli choulostivé práci na počítači bys měl brát v potaz jednoduchou věc. Ani sebelepší bezpečnostní chování tě neochrání, když necháš počítač bez dozoru. Hesla, šifrování a tajné diskové oddíly chrání tvůj počítač a data poměrně dobře, představ si ale situaci, kdy máš rozdělanou citlivou práci a musíš si odskočit. Může se tak snadno stát, že se určité informace dostanou k očím, pro které nejsou určeny. Samozřejmě tím není myšleno, že ti zásahovka vyrazí dveře a sebere počítač zrovna když budeš na záchodě. Mluvím spíš o očích nepovolaných přátel, spolubydlících nebo kolegů. K čemu je ti nedobytný trezor, když ho necháváš otevřený dokořán?

Pokud jsi v hledáčku policie, nebezpečí hrozí i z jejich strany, protože mohou tvůj počítač infikovat sledovacím softwarem během několika málo chvil, necháš-li ho bez dozoru. Většinou jim stačí k počítači připojit infikovanou flashku.

Jak?

Zde stačí opravdu málo. Pokud nemůžeš být při práci na počítači sám, posaď se pokud možno zády ke zdi tak, abys na obrazovku viděl jen ty. Sedět zády k oknu taky není to pravé – nejenže je to nepraktické, ale i přes okno tě může kdokoli sledovat.

Další a ještě podstatnější věcí je nenechávat počítač otevřený a přihlášený, když musíš odejít z jeho dohledu. Nikdy nevíš, kdy se třeba přijde podívat tvůj kamarád v rychlosti na předpověď počasí a místo toho uvidí inkriminující informace, o kterých nechceš, aby věděl. Vypínat stroj při každé cestě na záchod je nepraktické. Existuje však elegantnější řešení. Uzamykání obrazovky. Opět platí, že uživatelé Linuxu mají snadnější práci. V novějších distribucích odvozenin Debianu stačí pouze stisknout kombinaci kláves Ctrl+Alt+L. Obrazovka se zatmaví a pro její odemknutí musíš vložit přihlašovací heslo. Obdobnou funkci umožňuje i samostatný software, který existuje i pro Windows. Rozhodně nečekej na spuštění spořiče. Ukazovat obrazovku cizím očím je nejen nepříjemné, ale zároveň potencionálně velmi nebezpečné.