Proč se jimi zabývat?
Síla hesla, tvůj přístup k heslům a k jejich používání jsou klíčové pro bezpečnost tvého počítače, šifrování a uživatelských účtů. Jednoduchá hesla, pusa na špacíru a neobezřetné zadávání přihlašovacích údajů na neznámém počítači může prozradit tvé šifrování a další činnosti.
Jak na to?
Zde jsou nějaké tipy k heslům:
- NIKDY nikomu neříkej své heslo.
- Měj heslo dlouhé alespoň 15 znaků. Čím je heslo delší, tím je obtížnější jej prolomit útokem zvenčí (například tzv. slovníkovými útoky, které v krátkých a rychlých cyklech procházejí známá a slovníková slova a zkouší potvrdit přístup dokud heslo neuhádnou).
- Nikdy nepoužívej jako heslo své uživatelské nebo vlastní jméno a cokoli dalšího spojeného s tvým životem.
- Nikdy nepoužívej slova, která by mohla být v jakémkoliv slovníku. Tato hesla je nejsnazší prolomit (samozřejmě se nespoléhej ani na nespisovné výrazy).
- Ke každému účtu měj odlišné heslo. Nikdy nepoužívej jedno heslo pro více účelů.
- Při vymýšlení hesla používej malá a velká písmena, čísla a specifické symboly (@%`;#^&\!). Takto ztížené heslo odolá pokusům o prolomení déle.
- Pro snazší zapamatování složitého hesla ti může pomoci například použití prvních písmen nějaké básně či písničky.
- Čas od času všechna hesla změň. Frekvence změny záleží na požadované úrovni bezpečnosti.
- Pokud se přihlašuješ na počítači, kterému stoprocentně nedůvěřuješ, můžeš použít virtuální klávesnici nebo LiveSystem, abys předešel tomu, že své heslo vyzradíš.
- Existují programy, které umožňují vytvářet, ukládat a zašifrovat databáze hesel pod jedno hlavní heslo – tzv manažery hesel (obstojně fungující program s vícero bezpečnostními prvky je například KeePass; rozhodně v žádném případě neukládej svá citlivá hesla do databáze internetového prohlížeče). Podobně může fungovat i obyčejný textový dokument, který uložíš na zašifrovaný disk. Pro zvýšení bezpečnosti můžeš okolí hesla vyplnit náhodnými znaky či informacemi tak, abys zmátl případného čmuchala, který by se k takovému souboru dostal.
ODKAZY:
- http://www.antimalware.cz/blog/jak-vytvorit-bezpecne-heslo (Rady a tipy na silné hesla – česky)
- http://www.cnews.cz/navody/bez-silneho-hesla-neprezijete-rady-tipy-k-bezpecnosti-na-internetu (Další rady a tipy na silné hesla – česky)
- http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2407168,00.asp (Srovnání několika manažerů hesel)
- http://www.wikihow.com/Create-a-Secure-Password (Tipy na vytvoření silného hesla – anglicky)
- http://www.makeuseof.com/tag/how-to-create-strong-password-that-you-can-remember-easily (Rady a tipy na práci s hesly – anglicky)
- Manažery hesel: KeePass, LastPass, DashLane, 1Password, Master Password