Co to je?
Záznam sezení se skládá z rozličných stop, které zanecháváš po své aktivitě na počítači. Příkladem jsou systémové logy, spuštěné programy, nedávno otevřené dokumenty, dočasné soubory, miniatury (thumbnails), vyhledávání a samozřejmě data z prohlížeče jako historie, cookies, cache atp.
Proč se tím zabývat?
I přesto, že dbáš správných zásad bezpečného a anonymního chování, tak tě tyto stopy na počítači mohou prozradit. Logy obsahují důkazy o tvé činnosti, které mohou kompromitovat tvá bezpečnostní opatření. Miniatury a seznam nedávných dokumentů ukazují, jaké soubory jsi vytvářel, ukládal nebo otevíral. Stejně tak data z prohlížeče poskytují mapu toho, co děláš online. Tyto data musíš mít pod kontrolou a měl bys je zredukovat na minumun, chceš-li své počínání udržet v tajnosti.
Jak na to?
Je několik způsobů, jak se zbavit těchto záznamů. Bezpečné mazání a pravidelné skartování volného místa na disku pomáhá eliminovat stopy po smazaných souborech. Mazání dat z prohlížeče (nebo jejich neukládání) snižuje nebo zamezuje ukládání stop o tvé internetové aktivitě. Stejně tak můžeš používat LiveSystem, obzvlášť když pracuješ s daty, které by neměly zanechat žádné stopy. Šifrování celého disku ti dále umožní zabezpečit i tyto záznamy.
I přesto existují místa, které je potřeba vytřídit a vymazat. Linux má opět nad Windowsem navrch. Ve většině Linuxových distribucí se /tmp složka (složka dočasných souborů) vyčistí při bootování. Linux navíc nemá žádné registry a má konkrétní místa, kam se logy ukládají. Většina dočasných souborů je uložena ve složkách /tmp a /var/log. V Linuxu můžeš s logy zatočit pomocí nástroje logrotate tool. Některé mazací programy, jako například BleachBit, je také možné na Linuxu nainstalovat a používat (nezapomínej je spouštět jako root).
Ve Windows mohou být některé logy vymazány manuálně:
- Proklikej se přes Start >> Ovládací panely (Control Panel) >> Systém a zabezpečení (System and Maintenance/Security) >> Nástroje pro správu (Administrative Tools) >> Zobrazit protokoly událostí (View Event Logs)
- Zde můžeš pravým tlačítkem označit rozličné logy a vymazat je.
Jinou možností je použít k mazání speciální programy. Jejich možnosti se liší program od programu, obecně by ale měly prohlédnout počítač a nabídnout ti možnost smazat specifické programy a logy. Je to užitečné hlavně k mazání nedávno otevřených dokumentů, dočasných souborů, miniatur, cache, záznamů z Office a jiných programů, systémových obnovovacích bodů (System restore points), dat z prohlížeče včetně historie, systémových logů apod.
Tyto programy vždy nastavuj tak, aby k mazání používaly silný algoritmus s několikanásobným přepisem (např. Schneider). Doporučujeme používat vícero prostředků k mazání, protože každý program detekuje trochu odlišné věci, které je potřeba smazat.
Rady k session datům můžeme shrnout následovně:
- K pravidelnému pročištění používej mazací programy
- Pravidelně skartuj volné místo na disku
- Šifruj disk
- Neukládej si historii prohlížeče
ODKAZY:
- http://linuxcommand.org/man_pages/logrotate8.html (Logrotate – nástroj pro mazání session dat v Linuxu)
- http://www.thegeekstuff.com/2010/07/logrotate-examples (Návod, jak Logrotate používat)
- http://www.wikihow.com/Delete-your-Usage-History-Tracks-in-Windows (Návod, jak mazat session ve Windows)
- Programy na mazání session dat: BleachBit, Ccleaner